TERMÍNY
- 11.6. – 25.6.2024 – cena 1 685 EUR
- 19.8. – 2.9.2024 – cena 1 651 EUR
NA ČO SA MÔŽETE TEŠIŤ?
- Po horských cestách gruzínskeho Kaukazu
- Jedinečná kultúra Svanov a „stovežatej“ osady Horná Svanetia
- Starobylé kresťanské pamiatky Gruzínska
- Ubytovanie v rodinných penziónoch s domácou polpenziou
Objavte s nami krásu a pohostinnosť Svaneti, jednej z najkrajších oblastí modernej Gruzínska. Vtísněná medzi päťtisícové hlavné kaukazský hrebeň a štvortisícový Svanetský chrbát si zachovala svoj stredoveký ráz. Malebné trávnaté zrázy, ručne kosené až vysoko k úpätím skál, sú živobytím hrdého svanského národa, ktorý sa na rozdiel od niektorých iných oblastí vždy hlásil ku Gruzínsku. Tunajšie kamenné dediny, ježící sa obrannými vežami, si zachovali stredoveký vzhľad a tradičný spôsob života. Stovky štíhlych malých štvorcových veží sú pripomienkou drsné minulosti, kedy sa stávali útočiskom rodiny pred cudzími nájazdmi aj pred zákonmi krvnej pomsty, ktoré tu predtým panovali medzi znepriatelenými rodmi.
Túto jedinečnú oblasť si vychutnáme zo sedla bicykla naozaj detailne – pozvoľna vystúpime od úpätia hôr do miestneho centra, Mestie, a ďalej cez najkrajšiu a najodľahlejšiu dedinu Ušguli až do sedla Zagar, kde sa prehupneme do Dolnej Svanetie a dlhým zjazdom dosiahneme jej centrum Lentechi. Ďalšia trasa cez južné predhorie Kaukazu nás potom dovedie až k najvzácnejším starokresťanským pamiatkam západného Gruzínska v okolí mesta Kutaisi a tiež budeme mať čas preskúmať unikátnu krasovú oblasť regiónu Imereti. 002
Letecky Praha – Kutaisi; po prílete krátky transfer do Gelati a ubytovanie; zostavenie bicyklov a spoločná večera.
Prvý cyklistický výlet do krasových oblastí gruzínskeho Imereti : na bicykli do prírodnej rezervácie Sataplia (38 km/ ↑ 1000 m) so skamenelými stopami dinosaurov a subtropickým lesom kolchidského typu alebo dlhším variantom do prekrásnej kvapľovej Prométheovej jaskyne (30 km/ ↑ 100 m).
Začatie cykloputovania z mestečka Zugdidi v tropickej nížine antickej Kolchidy, okolo plantáží kivi, čaju a lieskových orieškov až do Hornej Svanetie; stúpanie údolím divokej rieky Inguri, cestou vodopády a monštrózna priehrada Jvari-Enguri ( 76 km / ↑ 1100 m / asfalt ); ďalej hor sa do doliny Bečo, nocľah pod majestátnym dvojvrcholom hory Ušba v dedinke Mazeri ( 56 km / ↑ 1750 m / asfalt ).
Dopoludnia na bicykli a ďalej pešo údolím rieky Dolra k najväčšiemu gruzínskemu vodopádu Šdugra pod ľadovcom Ušby (až 10 km/ ↑ 430 m/ terén); popoludní dojazd do centra Hornej Svanetie - Mestie (1450 m) ( 25 km / ↑ 350 m / asfalt ).
Dva voľné dni v Mestii s množstvom fakultatívnych výletov: prehliadka obrannej veže a tradičného svanského domu rodiny Maziani, peší výstup na vrchol Tskhakzagari (2359 m), prípadne k jazerám Koruldi (2740 m), odkiaľ sa otvárajú nádherné výhľady na okolie v pozadí, na bicykli proti prúdu rieky Mestiachala pod ľadovec Chalaadi na ruskej hranici (25 km) či lanovkou na hrebeň Zuruldi (2250 m) a niektorým z trailov späť do Mestie.
Prejazd cez sedlo Ugyr (1923 m) a ďalej cez lyžiarske stredisko Tetnuldi až do odľahlej dedinky Adiši (27 km / ↑ 1050 m / asfalt / šotolina / terén); alternatívne je možné zvoliť menej terénny variant s podobným prevýšením monumentálnym údolím nahor proti prúdu rieky Adišaly.
Zjazd nádherným údolím rieky Adišaly s výhľadmi na Ušbu do dediny Ipari (1600 m), možnosť navštíviť tisícročný kostolík so zvieracími sumerskými motívmi v prekrásne položenej dedine Tsvirmi; ďalej malebným údolím Inguri do Ušguli (2100 m), po ceste Veža lásky v dedinke Vichnaši a návšteva 900 rokov starého kostola Lagurka s pôvodnými freskami stojacim na vysokom ostrohu nad riekou (34 km / ↑ 700 m / asfalt / šotolina).
Voľný deň v Ušguli – najkrajšej stredovekej dedine Kaukazu; na bicykli a potom pešo k ľadovcu pod najvyššou horou Gruzínska Šchara (5068 m); v podvečer prechádzka po dedine.
Cez najvyššie sedlo na ceste Zagar (2623 m) do dediny Koruldaši a nekonečný zjazd dedinkami Dolnej Svanetie až do jej centra Lentechi ( 72 km / ↑ 700 m / terén / asfalt ).
Prejazd Račinského chrbta ; údolím rieky Rioni , monumentálnym kaňonom dôjdeme až do Gelati (2dni/ 100 km / ↑ 1000 m/ asfalt/ šotolina ); návšteva kostola a kláštora Motsameta odvážne usadeného na skalnom ostrohu.
Deň bez bicyklov, ale plný pamiatok: starobylý kláštorný komplex Gelati založený kráľom Davidom v roku 1106; popoludňajšia prechádzka po Kutaisi: moderné mesto s dominantnou katedrálou Bagrati, nákupy suvenírov v podobe čaju, korenia, syrov a sladkostí na rušnej tržnici hemžiacej sa všetkými farbami a jazykmi.
Letecky Kutaisi–Praha