Termín:
- 11. 08. – 25. 08. 2024
- Cena: 1 616 EUR (prepočítané aktuálnym kurzom CZK)
NA ČO SA MÔŽETE TEŠIŤ?
- Hviezdicovo malebnými dolinami pohoria Terskej Alatau v okolí Karakolu
- Okruh odľahlým predhorím Centrálneho Ťan-šanu v blízkosti kirgizsko-kazašsko-čínskej hranice
- Záverečný kúpeľ v unikátnom jazere Issyk-Kul v nadm. výške 1700 m
- Sprievodné vozidlo, polpenzia od miestneho kuchára, kempovanie v prírode
Kirgizsko sa prepracovalo zo zanedbávanej chudobnej postsovietskej republiky na poprednú turistickú destináciu v strednej Ázii. Krajina má naozaj čo ponúknuť. Horské systémy Ťan-šan a Pamír, ktoré sem zasahujú, zdvíhajú priemernú nadmorskú výšku tohto štátu na ťažko uveriteľných 2750 m. V útrobách hôr nájdeme unikátne jazerá, ľadovce, vodopády, hlboké kaňony a divoké priehrady doposiaľ nespútané. Vďaka ich odľahlosti a ťažkej prístupnosti je väčšina horských ciest terénnych, čo nám dáva ideálnu možnosť pre využitie horského bicykla . Príťažlivosť Kirgizska navyše umocňuje stabilná politická situácia, priaznivé ceny a najmä prívetiví obyvatelia, ktorí nás vždy radi pohostia domácim syrom alebo kumysom.
Tento unikátny cyklistický program smeruje do oblasti centrálneho Ťan-šanu – bezpochyby najúchvatnejšej časti celého Kirgizska. Itinerár zájazdu je zostavený tak, aby sme boli dostatočne aklimatizovaní pred výjazdom do najvyšších sediel a zároveň aby sa v rozumnej miere striedali nocľahy pod strechou a pod stanom. Po štvordňovej aklimatizácii v dolinách Džeti Oguz a Karakol v pohorí Terskej Alatau sa vydáme na sedemdňový okruh divočinou centrálneho Ťan-šanu. Tunajšia nedotknutá príroda je do istej miery zásluhou toho, že sa nachádza v prísne stráženej pohraničnej oblasti (kirgizsko-kazašsko-čínske pomedzie), ku ktorej navštíveniu je potrebné v dostatočnom predstihu získať špeciálne pohraničné povolenie! Tým je de facto počet turistov, ktorí túto oblasť navštívia, veľmi limitovaný.
Celá naša cyklistická výprava vyvrcholí vo výnimočnom údolí rieky Sarydžaz – ozdobenej 62 km dlhým ľadovcom Semjonova , nad ktorým sa zdvíha sedemtisícovka Chan Tengri. Tento pohľad určite patrí k tým najvýraznejším zážitkom všetkých cestovateľov.
Záverečný odpočinok na plážach jazera Issyk-kul nám dáva príležitosť prežiť si znova v myšlienkach celú výpravu a pomaly sa pripraviť na návrat domov. 002
Letecky Praha-Biškek, prejazd minibusom po severnej strane jazera Issyk-kul do podhorského mestečka Karakol (1750 m): odpočinok, prehliadka (trhovisko, pravoslávny kostol, unikátna „čínska“ mešita), príprava bicyklov, dokúpenie potrebného vybavenia.
Jednodenný vyhliadkový a aklimatizačný cyklovýlet do kúpeľov a doliny Džety Öguz; červené pieskovcové skalné útvary Sedem býkov a Zlomené srdce, jurty a pastieri v Údolí kvetov, pešo k blízkemu vodopádu (podľa chuti až 85 km).
Na bicykli do doliny Karakol (30 km terénnou cestou), zatáborenie na dve noci v horskom kempe (2500 m) v srdci Národného parku Karakol; druhý deň možnosť pešieho výstupu k unikátnemu vysokohorskému jazeru Ala-köl (3520 m) a do rovnomenného sedla vo výške 3870 m – skvelý panoramatický výhľad na hlavný hrebeň Terskej Alatau s radom päťtisícoviek; večer fakultatívne kúpeľ v tradičnej ruskej dole.
Zjazd do mesta Karakol (30 km) s prípadnou zachádzkou k lyžiarskemu stredisku (10 km) alebo popoludňajší kúpeľ v jazere Issyk-kul; večer v meste a príprava na sedemdňový okruh v pohorí Ťan-šan.
Začiatok severovýchodného cyklookruhu: stepnými a horskými cestami cez poslednú výspu civilizácie dedinku Karkara, za ktorou vchádzame do stráženej pohraničnej zóny; údolím rieky Karkara po hranici s Kazachstanom mierne stúpame až do pôsobivého sedla Turuk (3481 m), odkiaľ sa otvárajú výhľady na celý hrebeň Centrálneho Ťan-šanu s dominantnou sedemtisícovkou Chan Tengri; kemp pri rieke Sarydžaz vo výške 3000 m (150 km/2 dni).
Proti prúdu rieky Sarydžaz smerom k ľadovcu Semjonova (40 km), dve noci na brehu prítoku Ašutor vo výške 3300 m; voľný deň s možnosťou jednodňového pešieho výletu s výstupom do sedla Ašutor (3912 m) ležiaceho na hranici s Kazachstanom; pri dobrom počasí možno cestou uvidieť najvyššiu horu Ťan-šanu, sedemtisícovku Pik Pobedy.
Druhá časť okruhu pohorím Ťan-šan, po prúde Sarydžaz hlbokým kaňonom až k údolia rieky Ottuk; cez najvyšší cyklistický bod našej trasy, sedlo Čonašu (3822 m) do povodia rieky Ak-Suu; posledné kempovanie v divočine; v Novovoznesenovke uzavretie okruhu a pokojný dojazd do Karakolu (195 km/3 dni).
Okružná etapa k pamätníku a múzeu ruského cestovateľa Prževalského, kúpanie v jazere Issyk-kul, záliv Michailovka – bývalá sovietska vojenská skúšobná ponorková základňa (až 50 km); balenie kolies; minibusom pozdĺž južného pobrežia Issyk-kulu, zastávka na kúpanie na prírodných piesočných plážach; Biškek - podvečerná prehliadka hlavného mesta krajiny a nočný let domov.